Beskrivelse
Tag med på en sanselig rejse gennem Venedigs mange facetter, fra hverdagens liv til kunstens magi, historien, kærlighedens spil og byens evige vand. Gennem Lars Gundersens stemningsfulde fotografier og Jens Blendstrups levende fortælling bliver Venedig levende som aldrig før.
En poetisk og fantasi-rig udforskning af Venedigs mystik og charme.
Venedig har i over tusind år tryllebundet alle besøgende med sin unikke atmosfære. Byen rummer alt fra krydderier og krige til søfartsherredømme og excentriske doger. Dens kanaler og brostensbelagte gader har været vidne til både letbenede damer, Casanova, forfattere, komponister og en række skæve eksistenser.
I denne bog har Blendstrup og Gundersen bevæget sig gennem byens skjulte kroge og mørke hjørner i et forsøg på at afsløre Venedigs sande natur, men uskylden er ikke til at finde her.
”Venedig, eller kunsten at fare vild” er det tredje samarbejde mellem forfatteren og fotografen, efter tidligere udgivelser som ”Toværelses med lykkelig udgang” (2008) og ”Berlin, øjenvidnevariationer” (2012).
Bogen er blevet rost for sin kreative fortællestil og stemningsfulde billeder, der sammen skaber en legende og fantasifuld oplevelse af byen.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Jens Blendstrup Lars Gundersen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Samleren |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788763833240 |
| ISBN-10 | 8763833240 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 176 |
| Dimensioner | Bredde: 23.5Cm - Højde: 27.4Cm |
| Tags | Venedig, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |