Beskrivelse
En kopimappe fyldt med 100 forskellige aktiviteter, der hjælper elever med at arbejde med fællesfaglige fokusområder gennem forsøg, undersøgelser og praktiske opgaver.
En alsidig samling af fællesfaglige aktiviteter til prøveforberedelse.
100 ideer til de fællesfaglige fokusområder er en praktisk kopimappe, der indeholder en række forsøg, undersøgelser og andre opgaver målrettet den fællesfaglige prøve.
Hver aktivitet er fordelt over to kopisider. Den første side giver en klar beskrivelse af, hvad eleverne skal lave, formålet med opgaven, nødvendige materialer og eventuelle arbejdstegninger. På den anden side finder man skemaer til dataindsamling, arbejdsspørgsmål samt eventuelle supplerende illustrationer.
Aktiviteterne er opdelt i følgende fokusområder:
Materialet er skabt af tre erfarne undervisere og forfattere med speciale i fysik/kemi, biologi og geografi, hvilket sikrer en bred og fagligt solid tilgang.
Yderligere information
| Serie | 100 Ideer Til |
|---|---|
| Forfatter(e) | Per Buskov Troels Gollander Kim Christiansen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702366372 |
| ISBN-10 | 8702366372 |
| Indbinding | Spiralryg |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 256 |
| Dimensioner | Bredde: 23Cm - Højde: 29.9Cm |
| Genveje | 100 Ideer Til - Bøger |
| Tags | 100 Ideer Til Fællesfaglige Fokusområder, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |