Beskrivelse
Peter Beinart udforsker, hvordan jødisk identitet må gentænkes efter ødelæggelsen af Gaza. Han opfordrer til en ny fortælling, der går ud over den traditionelle offerrolle.
En ny forståelse af jødiskhed i lyset af Gaza-konflikten
I bogen argumenterer Peter Beinart for, at den jødiske selvforståelse i alt for høj grad er præget af en fortælling om forfølgelse og offerstatus. Efter den massive ødelæggelse i Gaza, hvor jødiske tekster, historie og sprog er blevet brugt som begrundelse for både massedrab og sult, mener han, at det er tid til at fortælle en ny historie. Denne krig stiller et nødvendigt spørgsmål: Hvad betyder det egentlig at være jødisk i dag?
Beinart er professor i journalistik og statskundskab, redaktør for Jewish Currents, fast skribent ved New York Times og kommentator på både MSNBC og CNN.
”En bevægende og vigtig beretning om Beinarts rejse fra at være en stærk Israel-tilhænger til at blive en velbegrundet kritiker af zionismen.”, New York Review of Books
Omslagsgrafiker: Christinna Lykkegaard Nilsson
Oversat af: Else Marie Wiberg Pedersen
Yderligere information
| Oprindelig titel | Being Jewish After The Destruction Of Gaza |
|---|---|
| Forfatter(e) | Peter Beinart |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Klim |
| Udgivelsesdato | 30/06/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775912131 |
| ISBN-10 | 8775912139 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
| Tags | At Være Jødisk Efter Ødelæggelsen Af Gaza, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |