Utilstrækkelig udforsker, hvordan unge i dag ikke fejler ved at gøre noget forkert, men snarere ved aldrig at gøre nok. Bogen sætter fokus på følelsen af skam og utilstrækkelighed, som mange unge kæmper med i et samfund fyldt med idealer.
En bog til unge, der altid prøver at gøre deres bedste, men alligevel føler sig utilstrækkelige.
I en tid hvor samfundet er gået fra at fokusere på forbud til at stille krav og idealer, opstår en ny form for pres. Det handler ikke længere om skyld, men om en dyb følelse af ikke at slå til. Utilstrækkelig er skrevet til de unge, der er samvittighedsfulde og pligtopfyldende, men som alligevel sidder tilbage med tanken "Det er min egen skyld".
Bogen henvender sig til dem, der er trætte af konstant at skulle præstere, til de skoleudmattede, hvor intet nogensinde er godt nok, hvis det kan blive bedre. Den taler til dem, der føler sig forkerte, selvom de gør alt, hvad de kan for at gøre tingene rigtigt.
Derudover er Utilstrækkelig også en værdifuld ressource for forældre og undervisere, der arbejder med unge. Den formidler ikke blot indsigt om de unges oplevelser, men henvender sig direkte til de unge selv og deres indre kamp.
Yderligere information
| Serie | DepressionStress |
|---|---|
| Forfatter(e) | Christian Hjortkjær |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Klim |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788772044644 |
| ISBN-10 | 8772044640 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 8 |
| Sidetal | 100 |
| Dimensioner | Bredde: 13.2Cm - Højde: 19.9Cm |
| Genveje | Depression - BøgerStress - Bøger |
| Tags | Utilstrækkelig, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |