Berlinmuren faldt for 30 år siden, og året efter markerede genforeningen af Øst- og Vesttyskland også sit 30-års jubilæum. Samme år fejrer forfatteren Linda Nielsen også sit eget 30-års forhold til Berlin med denne unikke bog.
30 personlige fortællinger om Berlin og dens mange facetter.
I stedet for en traditionel rejsebog byder denne bog på 30 historier om steder i Berlin, som Linda Nielsen har et særligt forhold til, både kærlighed og had. Hvert kapitel ledsages af billeder, der giver et visuelt indtryk af hendes oplevelser i byen.
Oprindeligt var planen, at nogle af billederne skulle udstilles i en fotoudstilling, der skulle fejre hendes 30 år med Berlin. Da denne idé ikke blev til noget, valgte hun i stedet at samle fortællingerne og billederne i denne bog.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Linda Nielsen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Rejsebøger Tyskland |
| Forlag | Books On Demand |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743027898 |
| ISBN-10 | 874302789X |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 68 |
| Dimensioner | Bredde: 20Cm - Højde: 32Cm |
| Tags | Historie, Geografi, Rejsebog, Rejsetips, Rejseskribenten, Berlin: 30 År, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |