Hvordan kan bakterier lære os at finde mening i livet? Morten O. A. Sommer udforsker, hvordan vi kan hente inspiration fra mikroorganismer til at sætte mere meningsfulde mål i en travl og kompleks verden.
En tankevækkende bog, der kombinerer mikrobiologi med livsfilosofi og personlige erfaringer.
I "Det største i det mindste" tager Morten O. A. Sommer os med på en rejse, hvor bakteriernes livsstrategier bliver en kilde til inspiration for menneskers måde at leve på. Bogen stiller spørgsmålet: Hvad kan vi lære af disse tilpasningsdygtige og ubekymrede organismer, når vi skal finde ud af, hvem vi er, og hvad vi ønsker at opnå?
Sommer trækker på sin egen baggrund som topforsker og iværksætter og kombinerer sine erfaringer med tanker fra både historiske tænkere, videnskabsfolk og kunstnere. Resultatet er en alsidig bog, der giver både indsigt i mikrobiologiens verden og perspektiver på livets store spørgsmål.
Bogen tilbyder blandt andet:
Med et blik for det små og store viser "Det største i det mindste", hvordan vi kan finde balance og mening i en hektisk hverdag.
Yderligere information
| Serie | Mikrobiologi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Morten O. A. Sommer |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Grønningen 1 |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788773394274 |
| ISBN-10 | 8773394270 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 172 |
| Genveje | Mikrobiologi - Bøger |
| Tags | Populærvidenskab, Stoicisme, Stoikerne, Spiritualitet, Mikrobiologi, Bakterier, Meningsfuldhed, Det Gode Liv, Niels Overgaard, Buddhisme, Svend Brinkmann, Meningen Med Livet, Det Meningsfulde Liv, Effektivitet, Fokus, Det Største I Det Mindste, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |