Døden Er Et Øjeblik

Bog, Hæftet

99,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.911 anmeldelser

Beskrivelse

Døden er et øjeblik følger Rasmus, søn af en landsbyhore på Vestfyn, der kæmper for at finde sin plads i en verden under forandring. Mens industrialiseringen langsomt spreder sig, udvikler han sig til en dygtig kriminel, en farlig, men fristende vej at gå.

En gribende fortælling om frihed, overlevelse og ulighed i midten af 1800-tallet.

Romanen skildrer med stor autenticitet livet blandt samfundets mest udsatte omkring 1850. Vi følger Rasmus’ dramatiske rejse fra Danmark til de amerikanske Sydstater, hvor troen på lighed for Gud står i skarp kontrast til den menneskelige uretfærdighed.

På et tidspunkt, hvor Danmarks Riges Grundlov stadig er ung, og friheden langt fra er en selvfølge, stilles spørgsmålet: Er man virkelig fri, bare fordi man ikke er slavebundet?

Rasmus lever fra dag til dag og bevæger sig gennem en barsk verden, hvor døden kan ramme når som helst. Hans historie er et stærkt vidnesbyrd om en tid, hvor livet var skrøbeligt, og frihed var en kamp, der aldrig var vundet på forhånd.

Yderligere information

SerieDøden Er Et Øjeblik
Forfatter(e)Martin Jensen
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagKlim
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Døden Er Et Øjeblik Bog
Bedøm produktet