Elendigheden

159,95 kr
Forlagets pris 200,00 kr
Du sparer 40,05 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

En cellist møder en hjemløs mand på vej til en koncert i København, hvilket udløser en strøm af fortællinger fra forskellige marginaliserede stemmer. Bogen udforsker den menneskelige elendighed, der gemmer sig under livets overflade, samtidig med at den kritiserer den traditionelle æstetisering af lidelse i kunsten.

En polyfon fortælling om elendighed og kunstens rolle i at skildre den.

Andrzej Tichý, en af Sveriges mest anerkendte og prisvindende forfattere, bringer med denne bog en kompleks og musikalsk fortælling til live. Selvom hans værker sjældent er oversat til dansk, har han modtaget stor ros for sin tidligere roman Kairos fra 2016.

Tichýs skrivestil er både virtuos og fyldt med referencer til kunst- og litteraturhistorien, hvilket skaber et tæt vævet tekstur. Samtidig mister han aldrig forbindelsen til de virkelige uretfærdigheder, han skildrer. Han kombinerer politisk engageret realisme med et modernistisk formsprog, hvilket gør hans værker til noget helt særligt, der går ud over traditionelle genregrænser.

Hans bøger fortjener større udbredelse på dansk, især fordi de taler direkte ind i de aktuelle politiske strømninger, der præger samtidslitteraturen.

  • Omslagsgrafiker: Mark-Emil Poulsen
  • Oversat af: Frederik Tøt Godsk

Yderligere information

Oprindelig titelEländet
SerieBasilisk Babel
Forfatter(e)Andrzej Tichý
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagBasilisk
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Elendigheden Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Leif Randeris
Bogen er skrevet på sproget i et ghetto miljø og ud i et kør uden afsnit eller naturlige pauser eller stop.

Er mere end hektisk.

Du skal enten læse den med det samme, bogen egner sig ikke til at genoptage dagen efter.