En Brolægger I Milano, I Prag, I Fort Lauderdale Og Andre Gode Steder

Bog, Hardback

189,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.414 anmeldelser

Beskrivelse

En personlig beretning om tre betydningsfulde rejser, der spænder fra kunstens Milano til det historiske Tjekkoslovakiet og videre til solrige Fort Lauderdale.

Tre rejser, tre oplevelser: kunst, historie og familie.

Bogen tager dig med på tre rejser, som har haft særlig betydning for forfatteren. Først til Milano, hvor det store øjeblik var at opleve Leonardo da Vincis mesterværk "Den sidste Nadver".

Dernæst følger en sommerrejse gennem Tjekkoslovakiet i 1985, hvor turen foregik både til fods og på cykel. Her var spændingerne mellem Øst og Vest på sit højeste, præget af den massive oprustning under den kolde krig. Tjekkoslovakiet stod under stramt sovjetisk styre, og befolkningens oprør blev brutalt slået ned. Heldigvis kulminerede denne periode i en historisk nedrustningsaftale, underskrevet af præsidenterne Mikhail Gorbatjov og Ronald Reagan samme år.

Den tredje rejse gik til Fort Lauderdale i Florida, hvor forfatteren tilbragte en uge i luksus med leje af både lejlighed og bil. Her var det også muligt at besøge sin ældste datter Marit og hendes mand Rene, hvilket gav turen en helt særlig familiær dimension.

Yderligere information

Forfatter(e)Hans-Georg Lössl
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagBooks On Demand
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788743084723
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af En Brolægger I Milano, I Prag, I Fort Lauderdale Og Andre Gode Steder Bog
Bedøm produktet