Beskrivelse
En kvinde i eksistentiel krise rejser til New York med sin mikrofon for at udforske lydkunst og sit eget liv. Undervejs møder hun både nye venner og fremmede, der deler deres tanker om alder og forældreskab.
En fortælling om identitet, moderskab og menneskelige møder i en pulserende storby.
Saskia er 42 år og befinder sig midt i en livskrise, da hun tager til New York for at arbejde på et lydkunstprojekt med sin mikrofon. Hendes personlige liv er i opløsning, efter at et forhold er brudt, og hendes forventede rolle som mor falder fra hinanden. I den hektiske storby støder hun på danske Asta og hendes vennegruppe, hvor hun både oplever fællesskab og følelsen af at stå udenfor.
Med mikrofonen i hånden bevæger Saskia sig gennem byen og møder fremmede, som deler deres erfaringer med alder og forældreskab. Gennem korte tilbageblik mindes hun sin egen barndom og sin mors sårbarhed, mens hun reflekterer over, hvad det betyder at være eller ikke være mor.
Om forfatteren: Alberte Winding, født i København i 1963 og opvokset på Ærø og i hovedstaden, er kendt som musiker, sangskriver og forfatter. Hun har tidligere udgivet erindringsbøgerne Kastevind og Småt brændbart samt romanen Hvad jeg tænker mens du taler.
Yderligere information
| Serie | Alberte Winding |
|---|---|
| Forfatter(e) | Alberte Winding |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Gutkind |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743408918 |
| ISBN-10 | 8743408915 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 208 |
| Dimensioner | Bredde: 13Cm - Højde: 19.7Cm |
| Genveje | Alberte Winding - Bøger |
| Tags | Ufrivillig Barnløshed, Identitet, Længsel Efter At Høre Til, Moderskab, Kærlighed, Knuste Livsdrømme, New York, En Sang Man Kan Græde Til, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |