Gift I Glasset

Mord I Provence #1

219,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 80,00 kr (27%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.380 anmeldelser

Beskrivelse

Rebecca Halifax vender tilbage til sin mosters Bed & Breakfast i Provence, men med en skriveblokade og en uventet udfordring i vente.

En spændende krimiserie, hvor mystiske dødsfald væves sammen med charmerende landsbymiljøer og nye bekendtskaber.

På en varm augustdag ankommer den tidligere bestsellerforfatter Rebecca Halifax til château Fauvette, hvor hun skal tage sig af driften af sin mosters B&B. Hun har kun sit tøj og en skriveblokade med i bagagen. Men da landsbyens respekterede notar pludselig dør under mystiske omstændigheder, kan Rebecca ikke lade være med at kaste sig over at finde sandheden. Snart viser det sig, at alle gæster på châteauet har en forbindelse til den afdøde, hvilket sætter lokalbetjenten Benoît på prøve. Han er vant til at arbejde alene, men har aldrig samarbejdet med Rebecca før. Gift i glasset er første bind i serien 'Mord i Provence', hvor gådefulde mord kombineres med duften af lavendel og nye venskaber.

Yderligere information

SerieMord I Provence
Forfatter(e)L. Sherman
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Gift I Glasset Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Chanet Nielsen
En god og hyggelig bog. Glæder mig til den næste.
Mor_datter_bogdragerne
Jeg har kun rosende ord tilovers for denne geniale bog fra LSherman, som denne gang har kastet sig over en ny genre, nemlig cosycrime.

Den er virkelig uovertruffen, fuld af spænding og mystik fra første side.
Der er romance i luften også, men det klæder absolut kun historien.
Det er en bog som leder mine tanker tilbage på Agahta Christie bøger & film og tv-serien Hun så et mord.

Den er virkelig billedligt beskrevet og man både dufter lavendler og smager det lækre bagværk og mad. Det er gennemført når bøgerne kan få en til at føle på den måde. Der er drama, intriger, hemmeligheder, romance, løgne, sammensværgelser, mord og fransk landsbyidyl for alle pengene.

Derudover er jeg absolut solgt over looket, de fede sprayed edges, der giver bogen sammenhæng, de gulnede sider og smudsomslaget, er bare lige i øjet.

Jeg glæder mig allerede til den næste, som der i den grad bliver lagt op til her.

Er du mere til lydbog, så kan den på det allervarmeste anbefales, den er indlæst af Maria Stokholm og David Garmak og det gør de virkelig perfekt.

6/6 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️