Beskrivelse
Gloria Ray var 14 år gammel, da bevæbnede soldater forsøgte at hindre hende i at starte på Little Rocks Central High School i Arkansas. Det var i 1957, og hun og otte andre sorte unge blev senere kendt som The Little Rock Nine. Episoden kom i nyhederne verden over og var en chokerende afsløring af dybtliggende racistiske strukturer i det amerikanske samfund. Gloria Ray giftede sig senere med en svensk designer og flyttede til Sverige. Nu har hun fortalt sin historie til Elisabeth Åsbrink.
Gloria: I racismens skygge er en fortælling om den amerikanske borgerrettighedsbevægelse, om amerikansk racisme og det slaveri, den er vokset ud af.
Om forfatterne: Elisabeth Åsbrink (f. 1965, Göteborg) er fagbogsforfatter og kulturdebattør. Hun har modtaget en række priser og er senest udkommet med bogen Mit store smukke had (da. 2023). Gloria Ray Karlmark (f. 1942, Little Rock USA) er en del af The Little Rock Nine, de ni afroamerikanske studerende, som gjorde en vigtig forskel for ophævelsen af raceadskillelsen i USA
Oversat af: Juliane Wammen
Yderligere information
Oprindelig titel | Gloria: Från Little Rock Till Sverige |
---|---|
Forfatter(e) | Elisabeth Åsbrink Gloria Ray Karlmark |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Biografier |
Forlag | Gutkind |
Udgivelsesdato | 29/08/2025 |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788743409908 |
ISBN-10 | 8743409903 |
Indbinding | Indbundet |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 300 |
Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
Tags | Usa, Racisme, Borgerrettighedsbevægelse, The Little Rock Nine, Koldkrig, Kvindeskæbner, Martin Luther King, Amerikansk Historie, Gloria: I Racismens Skygge, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |