Beskrivelse
En intens fortælling om pigen Liv, der vokser op isoleret på en ø, skjult af sin far i en container, og om de mørke hemmeligheder, der omgiver hendes familie.
En dramatisk og rå historie om familie, angst og mørke hemmeligheder.
Livs barndom udspiller sig på en lille, afsides ø, hvor hun lever et liv langt fra andres blik. Hun stiller aldrig spørgsmål ved den tilværelse, hendes forældre har skabt. Selvom hendes far gemmer hende væk i en gammel container, er hendes tro på hans kærlighed urokkelig. Harpiks er en stærk og følelsesladet fortælling, der skildrer en familie på randen af sammenbrud. Den berører temaer som frygten for tab, mord, paranoia og de utilsigtede konsekvenser af ondskab.
Foruden Harpiks (2015) har Ane Riel også udgivet romanerne Slagteren i Liseleje (2013), Bæst (2019) og Urværk (2021) samt novellesamlingen Små Stød (2023). Hendes værker er oversat til 26 sprog, og hun har modtaget adskillige danske og internationale priser for sine bøger.
Yderligere information
| Serie | Vindere Af Glasnøglen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Ane Riel |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788711918456 |
| ISBN-10 | 8711918454 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 3 |
| Oplag | 3 |
| Sidetal | 236 |
| Dimensioner | Bredde: 14.7Cm - Højde: 22.1Cm |
| Genveje | Vindere Af Glasnøglen - Bøger |
| Tags | Harpiks, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |