Hørespillet af Tom Smidth indeholder tre dramatiske værker med rødder i klassiske fortællinger og myter, hvor hver historie bringes til live med musik og levende karakterer.
Tre forskellige fortællinger baseret på kendte litterære og mytologiske kilder.
Det første stykke, "Lemminkäinen", tager udgangspunkt i det finske nationalepos Kalevala, samlet af Elias Lönnrot i 1835, hvor Lemminkäinen er en central figur. Historien minder meget om den norske fortælling om Peer Gynt, kendt fra Henrik Ibsens skuespil fra 1867, som også bygger på gamle myter. Musikken til dette stykke er komponeret af den danske Ludolf Nielsen.
"Onkel Matthias faar juletravlt" bygger på en plattysk novelle af Fritz Reuter, der hedder Wat bi 'ne Aewerraschung 'rute kamen kann, og som oprindeligt blev udgivet i novellesamlingen Schurr-Murr i 1861.
Det sidste stykke, "Livets Overflod", er baseret på Ludwig Tiecks novelle Des Lebens Überfluß fra omkring 1837, første gang offentliggjort i 1839 i Urania. Tieck betragtede selv denne novelle som en af sine bedste, og den har haft mange udgivelser i Tyskland. I Tom Smiths dramatisering til Statsradiofonien har personerne fået danske navne, hvilket giver stykket et lokalt præg.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Tom Smidth |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Books On Demand |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743014560 |
| ISBN-10 | 8743014569 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 260 |
| Dimensioner | Bredde: 15.3Cm - Højde: 21.6Cm |
| Tags | Radioteater, Radiodramatik, Hørespil, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |