Beskrivelse
En levende erindringsbog, hvor Lone Kühlmann fortæller om sin opvækst i en kærlig københavnsk familie og sine oplevelser som ung kvinde i en tid præget af store forandringer og muligheder.
En fortælling om familie, social mobilitet og en ung piges rejse mod verden.
Lone Kühlmann stammer fra en slægt fyldt med initiativrige mænd og især kvinder. I denne bog deler hun sine minder fra barne- og ungdomsårene med et skarpt blik for de generationer, der gik forud for hende. Hun beskriver sin opvækst i en varm familie i København, hvor hendes mor arbejdede som telefonistinde hos KTAS, og hendes far var smed ved Sporvejene.
Bogen skildrer også en tid med betydelig social bevægelse, hvor flittige og ambitiøse mennesker udnyttede de sociale, økonomiske og kulturelle muligheder for at skabe en bedre fremtid for sig selv og deres børn.
Så snart muligheden bød sig, rejste Lone Kühlmann ud i verden. Hun deltog i internationale ungdomsmøder, tog sig af husholdningen på et dansk slot med kongelige forbindelser og oplevede 1960’ernes USA som ung dansk au pair i et Mad Men-inspireret miljø, fyldt med overraskelser.
Efter hjemkomsten besluttede hun sig for at blive journalist, inspireret af sin tid i DR’s tekniske afdeling i forbindelse med starten af TV-Avisen.
I medgang og medgang er en underholdende og livsbekræftende beretning om en spændende epoke, en farverig familie og en ung kvinde med store drømme om at erobre verden.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Lone Kühlmann |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702153484 |
| ISBN-10 | 8702153484 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 272 |
| Dimensioner | Bredde: 16.5Cm - Højde: 23.8Cm |
| Tags | I Medgang Og Medgang, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |