Beskrivelse
En fortælling om en bemærkelsesværdig slægt fra et lille islandsk fiskerleje, hvor forskellige personligheder lever side om side.
En levende skildring af Knudsen-familiens mangfoldige liv i Tangavik.
Island har aldrig haft en konge, da landet har været en republik siden det brød ud af Danmark under Anden Verdenskrig. Men det betyder ikke, at man ikke kan opføre sig som en konge alligevel. Islandske konger fortæller historien om den omfattende Knudsen-familie fra det lille fiskersamfund Tangavik.
Her møder vi et farverigt persongalleri bestående af alt fra legendariske fyldebøtter og slagsbrødre til dygtige fiskere og skibsredere. Samtidig findes der skønhedsdronninger, troldkvinder, distanceblændere og matematikgenier, som alle lever tæt sammen i denne unikke verden.
Bogen er oversat af Erik Skyum-Nielsen.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Íslenskir Kóngar |
|---|---|
| Forfatter(e) | Einar Már Guðmundsson |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788711534694 |
| ISBN-10 | 8711534699 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 360 |
| Dimensioner | Bredde: 13.8Cm - Højde: 21.6Cm |
| Tags | Einar Mar Gudmundsson, Gudmundsson, Islandske Konger, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |