Beskrivelse
Kampen om, hvad Centraleuropa egentlig er og bør være, har dybe historiske rødder. I dag står Polen og Ungarn i skarp konflikt med EU’s kerneværdier, men striden er langt fra ny.
Et tilbageblik på de centraleuropæiske staters skæbne og nutidens værdikamp.
For et århundrede siden, da Første Verdenskrig sluttede, var fremtiden for de store centraleuropæiske områder usikker. Det var uklart, hvordan disse lande skulle organiseres og hvilken kulturel og politisk retning de skulle tage.
Skulle området formes efter tysk kultur, økonomi og historie, uden hensyn til de andre folkeslags ønsker? Eller var det bedre at skabe en række selvstændige, demokratiske bufferstater mellem de to stormagter Tyskland og Rusland, både for at sikre freden og for at etablere nye nationer som Tjekkoslovakiet?
En anden mulighed var at genoplive et stort, polskdomineret rige mellem Østersøen og Sortehavet, som i gamle dage, for at holde Rusland i skak og samtidig styrke Polen.
I dag udspiller en lignende kamp sig igen. Vestens liberale ledere frygter, at regeringerne i Polen og Ungarn underminerer EU ved at bryde med fælles demokratiske og retsstatslige principper.
På den anden side hævder magthaverne i Warszawa og Budapest, at de beskytter de sande europæiske værdier mod et Vest Europa, som de ser som dekadent og præget af sekulære, homoseksuelle, vegetariske, cyklende, migrant- og terrorrelaterede tendenser.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Kampen Om Centraleuropa, Bb |
|---|---|
| Forfatter(e) | Vibe Termansen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Gads Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788712069942 |
| ISBN-10 | 8712069949 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Dimensioner | Bredde: 14.7Cm - Højde: 22.7Cm |
| Tags | Kampen Om Centraleuropa, Centraleuropa, Vibe Termansen, 9788712058946, Kampen Om Centraleuropa, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |