Kejseren Af Portugalien

289,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.411 anmeldelser

Beskrivelse

"Kejseren af Portugalien" er Selma Lagerlöfs hjerteskærende beretning om faderen, der efter at have erfaret, at hans elskede og eneste datter i virkeligheden ernærer sig som luksusluder, henfalder til sindssyge. I sit formørkede sind indbilder han sig, at han er kejser af fantasilandet Portugalien.

Romanen kommer langt omkring og indebærer den ene overraskelse efter den anden. Selma Lagerlöf har skrevet et væld af romaner og noveller om bondeliv i Sverige. Hendes debutroman "Gøsta Berlings Saga" fik først for alvor opmærksomhed, da den blev udgivet i Danmark og fik ros af den kendte danske litteraturkritikker Georg Brandes.

Selma Lagerlöf vandt i 1909 nobelprisen i litteratur, og i en årrække prægede hendes ansigt endda den svenske tyvekroneseddel.

Yderligere information

Forfatter(e)Selma Lagerlöf
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788711830086
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Kejseren Af Portugalien Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Agnete Ørskov Christensen
Herlig - evig gældende roman. Fint format.