Klovnerier med klokken er et ekstra undervisningsmateriale, der hjælper børn i indskolingen med at forstå tidsbegrebet og lære at kende klokken.
Et materiale, der gør tid og klokken lettere at forstå for børn gennem forskellige opgaver og spil.
At forstå tid kan være svært for mange børn, da det er et abstrakt begreb. I deres hverdag støder de på både det analoge og det digitale ur, og Klovnerier med klokken tilbyder en bred vifte af opgaver, som på forskellige måder introducerer og øver tidsforståelse og klokken.
Opgaverne er opdelt i fire sværhedsgrader, så børnene kan arbejde i deres eget tempo. Materialet indeholder i alt 86 opgavesider samt spilleplader til tre forskellige spil med klokken: vendespil, bankospil og domino.
De mange opgaver er fordelt på følgende temaer:
Læreren får en god introduktion til arbejdet med tidsbegrebet, og hver opgaveside indeholder en kort forklaring af opgaven samt forslag til løsninger.
Yderligere information
| Serie | Klovnerier Med |
|---|---|
| Forfatter(e) | Inger Ubbesen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702075649 |
| ISBN-10 | 8702075649 |
| Indbinding | Bog |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 133 |
| Dimensioner | Bredde: 22Cm - Højde: 30Cm |
| Genveje | Klovnerier Med - Bøger |
| Tags | Klovnerier Med Klokken, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |