Beskrivelse
Knald er en stærk digtsamling af Richard Siken, der udforsker temaer som kærlighed, seksualitet og selvdestruktion gennem en intens og følelsesladet fortælling.
En poetisk rejse gennem sorg, lidenskab og det menneskelige sind.
Richard Sikens Knald, der oprindeligt udkom i 2005, er en anerkendt kultklassiker, nu tilgængelig på dansk. Bogen er dybt inspireret af tabet af hans kæreste, og sproget balancerer mellem drømmeagtige billeder og en pludselig, rå virkelighed.
Digtsamlingen berører blandt andet (homo)seksualitet, kærlighedens komplekse facetter og den til tider selvdestruktive side af mennesket. Knald modtog den prestigefyldte Yale Younger Poets Prize, hvor juryen var ledet af Louise Glück, som senere modtog Nobelprisen i litteratur i 2020.
Udover denne pris var Knald også nomineret til flere anerkendte priser som National Book Critics Circle Award og Lambda Literary Award.
Louise Glück beskrev Sikens arbejde med disse ord:
Oversat til dansk af Cecilie Lolk Hjort.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Crush |
|---|---|
| Serie | Digtsamlinger |
| Forfatter(e) | Richard Siken |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Forlaget Kronstork |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793206670 |
| ISBN-10 | 8793206674 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 72 |
| Dimensioner | Bredde: 21Cm - Højde: 21Cm |
| Genveje | Digtsamlinger - Bøger |
| Tags | Homoseksualitet, Seksualitet, Kærlighed, Knald, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |