Beskrivelse
Løvinden fortæller historien om Karen Blixen, en kvinde langt foran sin tid, der kæmpede mod både samfundets og tidens begrænsninger. Bogen skildrer hendes liv gennem en unik og kunstnerisk tilgang, der bringer hendes eventyrlige liv til live.
Et levende og fantasifuldt portræt af Karen Blixen, en stærk kvinde og litterær legende.
Den franske forfatter Anne-Caroline Pandolfo tager læseren med på en kreativ rejse gennem Karen Blixens liv med en fantasifuld grafisk fortolkning. Sammen med de poetiske akvarelillustrationer af danske Terkel Risbjerg skabes et smukt og bevægende billede af en af Danmarks mest unikke forfattere.
Den unge Karen Blixen stod over for seks store udfordringer:
Hun måtte derfor finde sin egen vej, som indebar:
Med respekt for Karen Blixens egen litterære ånd fortælles hendes liv fra barndommens snoede stier til voksenlivets åbne vidder. Hun ledsages gennem livets op- og nedture af en farverig skare af figurer som storken, djævlen og Nietzsche. Pandolfo og Risbjerg skildrer ærligt og levende Karen Blixen, den stærke, oprørske sjæl, som ikke engang sygdommen syfilis kunne tæmme, og tilfører historien et strejf af det magiske.
Anne-Caroline Pandolfo og Terkel Risbjerg bor i Frankrig med deres to børn. De har tidligere udgivet den anmelderroste Mina, et liv som kat og Skarabæernes Konge.
Illustrationer af: Terkel Risbjerg
Yderligere information
| Serie | Karen Blixen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Terkel Risbjerg Anne Caroline Pandolfo |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Fahrenheit |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788771761696 |
| ISBN-10 | 8771761691 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Dimensioner | Bredde: 21.1Cm - Højde: 28.8Cm |
| Genveje | Karen Blixen - Bøger |
| Tags | Karen Blixen, Min Afrikanske Farm, Rungstedlund, Terkel Risbjerg, Anne Caroline Pandolfo, Løvinden, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |