Beskrivelse
En personlig beretning om livet i Marokko, set gennem forfatterens øjne, der både omfatter dagligdagen i en berberlandsby og oplevelserne under jordskælvet i 2023.
En indlevende skildring af Marokko, jordskælvet og Vest-Sahara set fra en lokal vinkel.
I 'Marokko og jordskælv set gennem mine briller' deler Poul Otto Jørgensen sine oplevelser fra hverdagen i Marokko, hvor han bor sammen med sin berberkone Jamila i en bjerglandsby nord for Agadir. Bogen giver et ærligt indblik i livet i denne del af verden, som både er præget af traditioner og naturens kræfter.
Det jordskælv, der ramte området i 2023, har sat dybe spor i forfatterens og lokalbefolkningens bevidsthed, og han reflekterer åbent over denne dramatiske begivenhed.
Desuden berører han også det ofte omdiskuterede emne Vest-Sahara og giver sit klare syn på situationen i dette område, som ofte dukker op i samtaler om Marokko.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Poul Otto Jørgensen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Books On Demand |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743059950 |
| ISBN-10 | 8743059953 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 126 |
| Dimensioner | Bredde: 14.8Cm - Højde: 21Cm |
| Tags | Geografi, Jordskælv, Marokko, Befolkning, Vest-Sahara, Marokko Og Jordskælv Set Gennem Mine Briller, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |