Tag med på en opdagelsesrejse i vinterens natur og lær om de dyr, du kan møde i de kolde måneder i Danmark og Norden.
En bog, der giver dig spændende og letforståelige fakta om dyreliv og naturens forandringer om vinteren.
Mine første vinterdyr præsenterer dig for en række dyr, som trives i den danske og nordiske natur, når vinteren sætter ind. Her får du korte og klare forklaringer på, hvordan dyrene lever og tilpasser sig i de kolde måneder.
Blandt andet lærer du, hvorfor sneharen og hermelinen skifter fra deres brune sommerpels til en hvid vinterpels, som hjælper dem med at gemme sig i sneen.
Men bogen handler ikke kun om dyr. Den viser også, hvad du kan holde øje med i vinterskoven, som visne planter, spor i sneen og knopper, der venter på at springe ud.
Du får også indblik i, hvordan nogle af søens fisk klarer sig under isen, og hvad de gør for at overleve vinterens udfordringer.
Bogen er en del af Emma Janssons skønne serie Opdag naturen, der inviterer børn til at udforske og forstå naturens hemmeligheder helt tæt på.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Mina Första Vinterdjur |
|---|---|
| Serie | Opdag Naturen |
| Forfatter(e) | Emma Jansson |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Fagbøger |
| Forlag | Bogoo |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788776192518 |
| ISBN-10 | 8776192512 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 32 |
| Dimensioner | Bredde: 25.9Cm - Højde: 28.4Cm |
| Genveje | Opdag Naturen - Bøger |
| Tags | Dyr, Vinter, Arktis, Mine Første Vinterdyr, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |