Mio Min Mio

Mio, Min Mio - Astrid Lindgren - Bog

Desværre, dette produkt er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Men bare rolig, vi har masser af andre fantastiske produkter, du vil elske!

Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.

Beskrivelse

"Pludselig vidste jeg hvorfor jeg var redet gennem Den mørke skov i nat. På den anden side af Den mørke skov lå grænselandet til Landet udenfor. Og det var dér jeg skulle hen. Jeg skulle drage til Landet udenfor og kæmpe mod ridder Kato, selv om jeg var så bange, så bange. Ja, jeg var så frygtelig bange og ville helst bare sætte mig ned og græde når jeg tænkte på hvad jeg skulle gøre."

Historien om Mio, drengen der forsvandt fra sit hjem i Stockholm og fandt et nyt hjem hos sin far kongen i Det fjerne land, er en af Astrid Lindgrens mest gribende børnebøger. Denne udgave er illustreret af danske Mikkel Sommer.

Omslagsillustrator: Mikkel Sommer Christensen

Oversat af: Kina Bodenhoff

Yderligere information

Oprindelig titel Mio Min Mio
Serie Astrid LindgrenMio Min Mio
Forfatter(e) Astrid Lindgren
Kategori Bøger
Genre(r) Børnebøger
Udgivelsesdato Er udgivet
Sprog Dansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Mio, Min Mio Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 6 anmeldelser
Katharina
At høre den som barn og så genlæse den som voksen er en stor fornøjelse. Dyb og klog som alt andet hun skriver.
Inge Jessen
Jeg har i min undervisning brugt Mio min Mio som oplæsning og analyse. Selv i de ældste klasser var eleverne så grebet af stemningen, at man kunne høre, hvis en nål faldt til gulvet.
Som H.C. Andersen rummer den flere lag.
Karin Pedersen
Efter at have læst Astrid Lindgren, En dag et liv, har jeg lyst til at supplerer min samling. Selvfølgelig skal den stå ved siden af Brødrene Løvehjerte.
Den læste vi for børnene og os selv flere gange. Nu er børnene 50 år, ak!
Om vi læste Mio min Mio husker jeg ikke,
håber bare ikke den er renset for det sprog Forfatteren selv skrev.
Så ved jeg godt at HC Andersen og andre ældre forfattere nu er udgivet i vor tids sprog.
Synes det er en anden sag.
Jeg vil læse historien hen over sommeren, tror/ved det er en dejlig fortælling.
Anders Friis Knudsen
Har siden jeg var 8-9 år og forældre læste den højt for mig været en af mine absolutte favoritter i det Astrid Lindgrenske univers.
Anny Petersen
Barnebarnet blev glad for bogen
Anonym
Som jeg husker den fra barn - fantastisk at Gucci havde den.
Super service som altid