En samling af medrivende fortællinger fra passionerede langturssejlere, der deler deres oplevelser fra eventyrlige sejlture på verdenshavene.
En bog fyldt med inspirerende historier om at sejle jorden rundt og opleve livet på havet med familien.
Hvordan er det at navigere rundt om Kap Horn i en sejlbåd? Er det muligt at krydse Atlanten sammen med børnene? Kan grise egentlig svømme? Og er det nødvendigt at have en sabel med ombord?
"Mod en ny horisont" åbner døren til en skattekiste af spændende og fascinerende beretninger fra syv forskellige langturssejlere og forfattere, der har oplevet livet til søs på egen krop.
Blandt bidragsyderne finder du:
Overskuddet fra bogens salg går til støtte for ofrene efter orkanerne Irma og Maria, som ramte Caribien i 2017.
Yderligere information
| Serie | Sejlads |
|---|---|
| Forfatter(e) | Thomas Veber |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Ocean Dream |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9789198287059 |
| ISBN-10 | 9198287052 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 108 |
| Dimensioner | Bredde: 15.5Cm - Højde: 22Cm |
| Genveje | Sejlads - Bøger |
| Tags | Sejlads, Langturssejlads, Caribien, Orkan, Bad, Mod En Ny Horisont, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |