Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Fra Greve Til Gibraltar

På Togt Med Nordstjernen

Bog, Hæftet

199,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 100,00 kr (33%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 72.820 anmeldelser

Beskrivelse

En bog fyldt med spændende fortællinger om sejlads, livet til søs og de mange steder, der besøges på rejsen. Den kombinerer historiske begivenheder med personlige oplevelser fra havet.

En samling af maritime historier, historiske personer og kulturelle møder fra en rejse til søs.

Bogen er som et skib fuldt lastet med historier, der spænder fra livet ombord og sejladsens udfordringer til de mange steder, der besøges undervejs. Den fortæller om møder med mennesker, både lokale og søfarende, og om betydningsfulde historiske personer og begivenheder, der har formet verden. Blandt andet kan du læse om vikinger i Normandiet og Galicien, Vilhelm Erobreren og Mathilda, biskop Odo og det berømte Bayeux-tapet samt om Atlantmurens rolle og D-dag. Derudover skildres unikke events og kulturelle oplevelser som mødet med elefanten i Nantes og Jack Sparrow i Arcachon, påskefejring i Frankrig og pinsefejring i Spanien samt den varme hjælpsomhed, der findes blandt sejlere og gæstfrie mennesker.

  • Uddrag fra bogen: Selvom vandet er roligt, bryder bølgerne syd for Cap Ferret med hvide skumtoppe over sandbanken. Da vi når den røde og grønne bøje, der markerer sejlrenden, opdager vi, at deres placering ikke stemmer overens med søkortet eller elektroniske hjælpemidler. VHF-radioen er slukket, da vi ikke havde forventet overvågning i området. Klokken er lidt over 18, og der er 64 sømil til næste havn, hvilket betyder natsejlads, hvis vi fortsætter. Efter en urolig nat trænger vi til hvile, og vi beslutter at stole på de lokale bøjers placering, selvom det betyder at sejle gennem de kraftigste og mest brækkende bølger mellem bøjerne.
  • Om forfatteren: Esper Silkjær, født i 1956 og opvokset ved Limfjorden, sejlede som ung på stålkutteren Danlise E505 fra Esbjerg, coasteren Sitka fra Nørresundby og Ecuadorian Reefer for J. Lauritzen. Han skiftede senere kurs og læste teologi i Århus, blev sognepræst på Sejerø, generalsekretær i Indenlands Sømandsmission og sognepræst ved Eliaskirken på Vesterbro. Fra 2002 til sin pension i 2022 tjente han som sognepræst i Glostrup. Han har været gift siden 1979 med sin ungdomskæreste Lis, og sammen har de tre voksne børn, tre svigerbørn og otte børnebørn.

Yderligere information

SerieSejlads
Forfatter(e)Esper Silkjær
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagMellemgaard
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Fra Greve Til Gibraltar Bog
Bedøm produktet