Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.
Beskrivelse
Det nye Hercule Poirot-mysterium.
Vi er i London. Året er 1929 – i starten af Poirots karriere som privatdetektiv. Under en frokost bliver Poirot forstyrret af en ung dame som fortæller, at hun vil blive myrdet. Hun er bange, men beder ham alligevel indtrængende om ikke at afsløre morderen, eftersom at hun har fortjent sin død, og drabet er retfærdigt. Den dødsensangste unge kvindes forsvinden sætter alligevel Poirot i gang med jagten på en seriemorder som efterlader en guldmanchetknap med bogstaverne PIJ i munden på sine ofre.
124 år efter Agatha Christies fødsel og 39 år efter romanen Curtain (da. Tæppefald), hendes sidste om den belgiske detektiv, kommer der til efteråret en ny Poirot roman skrevet af den britiske krimiforfatter, Sophie Hannah. Som en stor beundrer af Agatha Christies bøger fik hun overbevist Christies arvinger om, at en ny Hercule Poirot roman var en god idé og at hun var den rette til at skrive den.
Om forfatteren
Sophie Hannah (født 1971 i Manchester) er en engelsk forfatter. Hun har skrevet lyrik, noveller, børnebøger, romaner og 7 krimier. Hendes bøger er oversat til 20 sprog og 2 af dem er filmatiserede, men hun har ikke tidligere været udgivet i Danmark.
Omslagsgrafiker: Silvana Nikolic
Oversat af: The Monogram Murders
Yderligere information
Oprindelig titel | Murder On The Orient Express |
---|---|
Serie | Agatha ChristieHercule Poirot |
Forfatter(e) | Sophie Hannah |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Krimi Og Spænding |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788771284270 |
ISBN-10 | 8771284273 |
Indbinding | Hæftet |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 348 |
Dimensioner | Bredde: 14.2Cm - Højde: 21Cm |
Genveje | Agatha Christie - BøgerHercule Poirot - Bøger |
Tags | Ny, Krimi, Karnak, Race, Hercule, Poirot, Agatha, Christe, Monogram, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |