Black November - se alle tilbud
close

Ny Fysik/Kemi 5. Magnetisme Og Menneskelig Snilde

Arbejdshæfte

Bog, Hæftet

139,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.814 anmeldelser

Dette hæfte, som er det femte i serien Ny fysik/kemi, fokuserer på magnetisme og den menneskelige opfindsomhed. Det henvender sig til elever i 7. til 9. klasse og følger de nye læseplaners krav.

En praktisk og engagerende tilgang til fysik og kemi med fokus på magnetisme.

Magnetisme og menneskelig snilde er en del af en serie på ni emnehæfter, der tilsammen dækker det centrale stof i fysik og kemi for mellemtrinnet. Hver bog er designet som en selvstændig enhed, hvilket giver lærerne fleksibilitet til at vælge rækkefølgen i undervisningen.

Serien lægger stor vægt på elevernes aktive deltagelse gennem forskellige laboratorieøvelser og eksperimenter. Derudover indeholder materialet understøttende aktiviteter som undervisningsprogrammer, "tip tretten"-opgaver og tests, der styrker læringen.

Omslaget er skabt af grafikeren Martin Bassett og illustreret af Thorkild Jensen, mens redaktionen er varetages af Birgit Sylvander.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieNy Fysik Kemi
Forfatter(e)Poul Thomsen Ejvind Flensted-Jensen Poul Hanghøj
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Ny Fysik/Kemi 5. Magnetisme Og Menneskelig Snilde Bog
Bedøm produktet