Helga Johansen var en markant skikkelse, der bevægede sig gennem Det Moderne Gennembrud og århundredeskiftet med en kompromisløs stemme. Hun debuterede sent, men efterlod et stærkt indtryk med sine noveller, pamfletter og artikler, som stadig vækker genklang i dag.
En skarp og uforbeholden kritik af autoriteter og samfundets magtstrukturer.
Helga Johansen var en utrættelig kritiker, der fra sine unge år engagerede sig i tidens intellektuelle debatter. Allerede som 24-årig skrev hun et langt brev til Georg Brandes i 1876, og det var først 22 år senere, at hun debuterede med tre noveller under pseudonymet Et Fruentimmer, samlet i Rids. Hendes hovedværk, romanen Hinsides, udkom i 1900 og blev modtaget med stor begejstring både i pressen og blandt læsere og forfatterkolleger. Siden fulgte pamfletten Brev til Menneskene i 1903 samt en række artikler og et dramatisk stykke i tidsskriftet Kvinden og Samfundet.
I samlingen Opdateret får du adgang til det oprindelige brev til Georg Brandes, talestykket Passiar, samt et udvalg af hendes artikler og kommentarer fra Kvinden og Samfundet og Brev til Menneskene. I brevet understreger Helga Johansen, at hendes henvendelse ikke udspringer af ulykkelig kærlighed, hun beskriver sig selv som følelsesmæssigt afstumpet, uden et hjerte at såre.
Helga bar på en fysisk handicap efter en barndomsulykke, der gjorde hende halt og anderledes. Smerten førte til et opiumsmisbrug, og hun forfalskede recepter, hvilket gjorde hende kriminel. Hun arbejdede som lærerinde i almueskolen, men måtte opgive jobbet på grund af sine sadistiske fantasier om eleverne. Hun var udenfor samfundet, sadist, pyroman, opioidmisbruger og sindssyg, men det gennemgående tema i hendes værker er et kompromisløst opgør med enhver form for autoritet.
Uanset om det drejede sig om sindssygehospitalet eller andre institutioner, satte hun magtens arrogante ansigt i forbindelse med én grundlæggende magt: manden som sådan.
Helga Johansen (1852-1912) var en dansk forfatter, der debuterede med Rids, tre monologer i 1896, fulgt af Hinsides i 1900 og Brev til Menneskene i 1903. Hendes roman Hinsides blev genudgivet i 2013 som en del af Sandalserien på Forlaget Gladiator.
Yderligere information
| Serie | Sandalserien |
|---|---|
| Forfatter(e) | Helga Johansen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Forlaget Gladiator |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793658080 |
| ISBN-10 | 8793658087 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 184 |
| Dimensioner | Bredde: 11.7Cm - Højde: 18.7Cm |
| Genveje | Sandalserien - Bøger |
| Tags | Opdateret, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |