Ordene Og Tingene

En Arkæologi Om Humanvidenskaberne

Bog, Hæftet

214,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.237 anmeldelser

Beskrivelse

"Ordene og tingene" er en kompleks undersøgelse af den vestlige kultur og dens strukturer af viden. I bogen udforsker Foucault, hvordan vores måder at tænke og organisere viden på har ændret sig radikalt i forskellige historiske perioder.

Foucault indførte begrebet "episteme" som den særlige måde, hvorpå viden er organiseret i en given historisk periode. Han identificerer tre større epistemer i vestlig kultur: Renæssancen, den klassiske periode og den moderne periode.

Foucault argumenterer for, at der i hver episteme er forskellige måder at klassificere og organisere viden på, hvilket former, hvad det er muligt at tænke og sige i den pågældende periode. For eksempel blev al viden i den klassiske periode set som en form for representational ækvivalens, hvorimod viden i den moderne periode ermmere orienteret mod menneskets subjektivitet.

Bogen er en del af Foucaults bredere engagement i spørgsmålet om magt og videnproduktion.

Oversat af Mogens Chrom Jacobsen.

Yderligere information

Oprindelig titelLes Mots Et Les Choses
SerieArkæologiSøren Kierkegaard
Forfatter(e)Michel Foucault
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagAkademisk Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Ordene Og Tingene Bog
Bedøm produktet