Cyber Week - se alle tilbud
close

En Literair Anmeldelse / Opbyggelige Taler I Forskjellig Aand - Søren Kierkegaard - Bog

Indbinding: Paperbackinfo
159,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 70.748 anmeldelser

Beskrivelse

Søren Kierkegaard Forskningscenteret afsluttede i 2012 det enestående udgivelsesprojekt Søren Kierkegaards Skrifter i 55 bind, der omfatter hans samlede produktion.

På grund af værkets omfang og høje samlede pris er udbredelsen forholdsvis beskeden, men takket være en generøs donation fra A. P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal har Gyldendal fået mulighed for at udgive en billigudgave i 15 bind af Kierkegaards trykte værker.

Billigudgaven er forsynet med sprog­lige kommentarer, der henvender sig til en bredere kreds af læsere. Den opgave udføres af skrifternes hovedredaktør og billigudgavens udgiver, professor, dr. theol. h. c. Niels Jørgen Cappelørn.

De to første bøger udkom i april 2015. Nu foreligger det, der udgør seriens ottende bind. Det indeholder En literair Anmeldelse samt Opbyggelige Taler i Forskjellig Aand.

Efter planen afsluttes serien i 2019.

Omslagsgrafiker: Carl-Emil Lindquist

Yderligere information

SerieSøren KierkegaardSøren Kierkegaards Værker
Forfatter(e)Søren Kierkegaard
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af En Literair Anmeldelse / Opbyggelige Taler I Forskjellig Aand Bog
Bedøm produktet