Black November - se alle tilbud
close

På Sporet Af Ordet - Sækkekort

Bog, Hæftet

249,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.826 anmeldelser

Arbejdskortene fokuserer på at træne de 120 mest almindelige ord, som elever i indskolingen møder. De hjælper med at styrke læse-, skrive- og stavefærdigheder gennem leg og læring.

Effektiv læring af de mest brugte ord i dansk tekst

På sporet af ordet er et undervisningsmateriale, der støtter elever i 1.-3. klasse i at mestre de 120 hyppigste ord. Gennem en række differentierede øvelser og spil tilgodeses forskellige læringsstile, så eleverne kan arbejde målrettet med at læse, skrive og stave disse ord.

De 120 ord udgør halvdelen af al dansk tekst, og når eleverne automatiserer dem, bliver vejen til en mere flydende læse- og skriveproces kortere og lettere.

Sækkekortene kan bruges både som et selvstændigt værktøj og som supplement til bogen På sporet af ordet - fang tyven, hvor der findes flere idéer til spil og variationer, der involverer kortene.

Kortene måler 6 cm i bredden og 9 cm i højden og er trykt på glat karton, hvilket gør dem robuste og nemme at håndtere.

Der medfølger en spillevejledning som download, der hjælper med at komme godt i gang med aktiviteterne.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SeriePå Sporet Af Ordet
Forfatter(e)Alice Darville Ina Von Barm
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagAlinea
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af På Sporet Af Ordet - Sækkekort Bog
Bedøm produktet