Matematik er en del af vores hverdag og findes overalt omkring os. Denne bog hjælper pædagoger med at give børn et sprog for matematik gennem leg og nysgerrighed.
En praktisk guide til at integrere matematik i pædagogisk arbejde med fokus på børns naturlige udforskning.
Matematik omgiver os konstant og bruges til at forklare og forstå verden. Som voksne og pædagoger er det vigtigt at støtte børn i at få et sprog for matematik, så deres medfødte nysgerrighed kan blomstre.
Bogen tager udgangspunkt i matematikdidaktikeren Alan Bishops seks temaer, der hver især beskriver centrale aspekter af matematik, som vi møder i dagligdagen. Hvert tema uddybes og følges op af konkrete aktivitetsforslag, der kan bruges i pædagogisk praksis. Her får man blandt andet idéer til, hvordan man kan arbejde med former og mønstre, forklare begreber som vægt og tyngde samt integrere matematik i leg og spil.
Den henvender sig direkte til pædagogisk personale og understøtter arbejdet med den styrkede pædagogiske læreplan, hvor både det fælles pædagogiske grundlag og de seks læreplanstemaer knytter an til udviklingen af matematisk opmærksomhed.
Læsere får masser af inspiration til, hvordan man kan fremme og gribe den matematiske opmærksomhed i hverdagen, samt gode råd om samspil, initiativ og rammesætning i det pædagogiske arbejde. Bogen er særligt tiltænkt pædagoger, der arbejder med børn i børnehavealderen.
Bogen leveres med en plakat i A3-format.
Yderligere information
| Serie | Læringsmiljøer I DagtilbudMatematik |
|---|---|
| Forfatter(e) | Alice Darville Christina Voigt |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Dafolo |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788771605471 |
| ISBN-10 | 8771605479 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 141 |
| Genveje | Læringsmiljøer I Dagtilbud - BøgerMatematik - Bøger |
| Tags | Er Der Matematik I En Perleplade? + Plakat, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |