En bog der udforsker politisk aktivisme uden for de traditionelle institutioner og ser på, hvordan almindelige mennesker skaber politiske bevægelser uden om det etablerede system.
En indsigt i politisk protest og sociale bevægelser uden for Folketingets rammer.
Politik forbindes ofte med partier, forhandlinger i Folketinget og samarbejde mellem politikere og interesseorganisationer. Men der findes også mange eksempler på politiske initiativer og bevægelser, som udspringer blandt almindelige borgere. Bevægelsen Occupy Wall Street, Greenpeace, klimademonstrationer, Pussy Riot og selv terrororganisationer illustrerer, hvordan politiske strømninger kan opstå uden for det etablerede politiske system, trods deres tydelige forskelle.
Denne bog retter fokus mod de udenomsparlamentariske politiske fænomener, et område der ofte overses i politiske studier. Den undersøger, hvad der karakteriserer disse fænomener, hvor udbredte de er, og hvordan de har udviklet sig over tid. Desuden stilles spørgsmålet, om politisk protest, aktivisme og sociale bevægelser rent faktisk påvirker de politiske systemer, eller om de blot er overfladiske bevægelser uden reel effekt.
Bogen er skrevet af Lasse Lindekilde og Thomas Olesen, der begge er lektorer ved Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Thomas Olesen Lasse Lindekilde |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Hans Reitzels Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788741258720 |
| ISBN-10 | 8741258720 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 236 |
| Dimensioner | Bredde: 15.7Cm - Højde: 23.1Cm |
| Tags | Politisk Protest, Aktivisme Og Sociale Bevægelser, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |