Samtaler Om Elvis Presley

Bog, Hæftet

289,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.391 anmeldelser

Beskrivelse

En personlig og nærværende bog, hvor Stig Ulrichsen bringer os tæt på Elvis Presley gennem samtaler med dem, der kendte ham bedst.

Et unikt indblik i manden bag rockikonet Elvis Presley.

Stig Ulrichsen har rejst over Atlanten for at møde nogle af de nærmeste personer omkring Elvis Presley, som kan give et levende og følelsesladet billede af verdens første og største rockstjerne. Gennem disse interviews får vi et indblik i Elvis som menneske, hans kamp for at leve op til de forventninger, der blev stillet til ham, og det image, der blev skabt omkring ham.

Blandt de personer, Ulrichsen taler med, er Elvis’ tourproducer Charles Stone, musikeren Charlie Hodge, der optrådte sammen med Elvis, samt skuespillerinden Cynthia Pepper, som spillede med i filmen "Kissin’ Cousins" og dermed kom helt tæt på ham.

Som Cynthia Pepper selv siger: "Han var en meget smuk mand og vigtigst af alt, han havde hjertet, der fulgte med. Der findes mange smukke mennesker, men hvis ikke de har noget indeni til at bakke det op, så er det ligegyldigt. Elvis var rigtig god til at kysse."

Yderligere information

SerieElvis Presley
Forfatter(e)Stig Ulrichsen
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagSaga
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Samtaler Om Elvis Presley Bog
Bedøm produktet