Sputnik Min Elskede

Bog, Paperback

109,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

En dybtfølt fortælling om kærlighed og længsel, der udfolder sig i det moderne Japan gennem en ung kvindes søgen efter sig selv og sin forsvundne elskede.

En roman, der blander kærlighed, mysterium og en skarp skildring af livets længsler.

Sputnik min elskede er Haruki Murakamis femte roman oversat til dansk, hvor han samler sine stærkeste litterære elementer: en kærlighedshistorie, gåden om en forsvundet elsket, og en levende skildring af det moderne Japan set fra både nære og brede perspektiver. Samtidig dykker bogen stille og grundigt ned i kærlighedens og længslens essens.

Hovedpersonen Sumire drømmer om at blive forfatter og skriver flittigt hver dag. Hendes bedste ven, som fortæller historien, mener, at hun skriver godt, men at hendes værker aldrig rigtig samler sig til en helhed. Sumire mangler ifølge vennen livserfaring, lidelse og lidenskab.

Pludselig ændres alt, da Sumire møder den smukke og sytten år ældre kvinde Miu. Hun oplever en intens længsel og et stærkt begær efter at mærke et andet menneskes nærvær. Sumire siger ja til at arbejde for Miu, selvom det betyder, at hun må lægge sit skriveri til side, for efter deres møde kan hun ikke skrive en eneste linje.

  • Omslagsgrafiker: Christinna Lykkegaard Nilsson
  • Oversat af: Mette Holm

Yderligere information

Oprindelig titelSuputoniku No Koibito
Forfatter(e)Haruki Murakami
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagKlim
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Sputnik Min Elskede Bog
Bedøm produktet