Beskrivelse
En stærk fortælling om Alberte, en teenager indlagt med anoreksi, der kæmper med sin indre fjende, Stankelbenet. Bogen giver et ærligt indblik i hendes kamp for at overvinde spiseforstyrrelsen.
En troværdig skildring af vejen ud af anoreksi gennem Albertes øjne og hendes forhold til sin kontaktperson.
Alberte er indlagt på en afdeling, hvor hun dagligt konfronteres med sin spiseforstyrrelse. Stankelbenet, som hun oplever som en konstant tilstedeværende modstander, prøver hele tiden at holde hende fast i anoreksien ved at skræmme hende til ikke at tage på i vægt før næste vejning. Gennem bogen får vi adgang til Albertes tanker og de indre samtaler med denne fjende, der fylder hendes hverdag.
Undervejs finder Alberte støtte hos sin kontaktperson Mona, men deres forhold er langt fra problemfrit. Sammen opdager de, at følelsen af ikke at være god nok ikke kun er noget, Alberte kæmper med, men også noget Mona og andre kan opleve.
Stankelbenet er skrevet af Henriette Kinch, født i 1985 og bosat i Silkeborg. Hun debuterede i 2009 med dokumentarromanen Tynd og perfekt og har siden udgivet flere noveller og artikler. Henriette Kinch har selv erfaring med anoreksi, hvilket giver bogen en autentisk stemme.
Bogen er relevant for alle, der vil forstå, hvordan det kan føles at leve med anoreksi i en kultur præget af præstation. Den egner sig også til behandlere og kan bruges som undervisningsmateriale.
Yderligere information
| Serie | AnoreksiSpiseforstyrrelser |
|---|---|
| Forfatter(e) | Henriette Kinch |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Brændpunkt |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788794377188 |
| ISBN-10 | 8794377189 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 192 |
| Dimensioner | Bredde: 14.2Cm - Højde: 21.2Cm |
| Genveje | Anoreksi - BøgerSpiseforstyrrelser - Bøger |
| Tags | Anoreksi, Stankelbenet, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |