Trilogien Om Tue

Trilogien Om Tue - Thomas Korsgaard - Bog

Desværre, dette produkt er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Men bare rolig, vi har masser af andre fantastiske produkter, du vil elske!

Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.

Beskrivelse

Samlet udgave af de populære bøger om Tue, der vokser op på en gård for enden af verdens længste grusvej i Nørre Ørum. Faren skylder sin bror så mange penge, at han må sælge sin guldtand, og han er mere optaget af sine hunde end sine børn. Moren sidder helst i et mørkt rum hele dagen og spiller poker på nettet. Snart beslutter Tue sig for at prøve lykken i København. Men det er ikke nemt, når man kommer fra Jylland, ikke kender nogen og slet ikke har mulighed for forældrekøb.

Pressen skriver:
"Et af Danmarks absolut mest opsigtsvækkende og overbevisende litterære talenter." - BERLINGSKE

"Brutal, bevægende og rørende smuk." - KRISTELIGT DAGBLAD

"Korsgaard skriver med en ømhed, der rammer rent." - EKSTRA BLADET

"Bevægende og troværdig." - WEEKENDAVISEN

"Thomas Korsgaards adelsmærke er at skrive let om det svære i tilværelsen." - BØRSEN

Om forfatteren:
THOMAS KORSGAARD (f. 1995) har taget læsere og anmeldere med storm med sin trilogi om Tue: Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017), En dag vil vi grine af det (2018) og Man skulle nok have været der (2021). Serien har solgt mere end 250.000 eksemplarer herhjemme og er desuden solgt til udgivelse i flere lande. Korsgaard modtog i 2021 Otto B. Lindhardt-prisen for sit forfatterskab og vandt De gyldne Laurbær for Man skulle nok have været der.

Yderligere information

Serie Tue Trilogien
Forfatter(e) Thomas Korsgaard
Kategori Bøger
Genre(r) Skønlitteratur
Forlag Lindhardt Og Ringhof
Udgivelsesdato Er udgivet
Sprog Dansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Trilogien Om Tue Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 4 anmeldelser
Bentesørensen
rigtig god bog
Lisbeth Priskorn
Jeg læste bogen med stor fornøjelse. Især det sproglige nød jeg og indblikket i en egn, som er ikendt for mig.
Den unge Thomas har fat i noget.
Walther Møller
bogen var til mig selv interessen opstod da jeg havde været i skuespilhuset og set man skulle nok have været der
Vivian Angelsø
Dejlig histiorie kan virkelig anbefales