Black November - se alle tilbud
close

Af Hensyn Til Erhvervslivet

Hvordan Erhvervsinteresser Forhindrede Embedsmænd I At Afværge Udbytteskandalen

249,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.826 anmeldelser

Afsløringerne om svindel med refusion af udbytteskat viser, hvordan advarsler fra embedsmænd ignoreres, og hvordan erhvervslivets interesser påvirker politiske beslutninger.

Bogen afdækker, hvordan erhvervsinteresser har forhindret effektiv kontrol og påvirket skattesystemets regler.

Allerede næsten ti år før milliard-svindlen med udbytteskat blev offentlig kendt, advarede embedsmænd i Skat deres ledere om et reelt problem, der truede skattesystemets integritet. De påpegede, at der blev udbetalt for mange refusioner, og at noget måtte gøres. Selvom disse kompetente embedsmænd gentagne gange understregede, at de ikke kunne kontrollere de store udbetalinger, og at mange refusioner blev udbetalt på falske grundlag, blev politikerne i Folketinget ikke informeret om truslen, og dermed blev problemet ikke løst.

Hensynet til erhvervslivets interesser har gang på gang sat en stopper for, at embedsmænd kunne gennemføre nødvendige advarsler og etablere en effektiv kontrol med aktionærerne, en kontrol, som kunne have forhindret svindlen. Dette problem eksisterer stadig i dag, hvor udbytteskattesystemets huller ikke er blevet lukket, og skattemyndighederne fortsat vurderer, at der udbetales millioner til personer, som ikke har ret til pengene.

Bogen bygger på en omfattende samling nye dokumenter, som Jesper Tynell har fået adgang til. Den giver et unikt indblik i, hvordan dele af dansk erhvervsliv kan lægge pres på både embedsmænd og demokratiet og i praksis opnå større politisk indflydelse end de folkevalgte politikere. Siden 1980’erne har erhvervslivet gentagne gange været med til at forme de regler, der regulerer deres eget område. Som et internt notat til en gruppe finansfolk beskriver det:

  • "Kun derved sikres det, at systemet udformes på en sådan måde, at det primært tilgodeser erhvervslivet, aktieselskaber, investorer og fondshandlere."
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Jesper Tynell
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagForlaget Samfundslitteratur
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788759339312
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Af Hensyn Til Erhvervslivet Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 7 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Gunner Høi Sørensen
Fantastiske afsløringer. Der burde jo rejse sig et ramaskrig i dansk presse, men den har, så vidt mig bekendt, været bemærkelsesværdigt tilbageholdende med oplysninger, i modsætning til e.g. Mink-sagen, hvor den til gengæld reagerede hysterisk og demagogisk på et helt usagligt grundlag. Det er intet mindre end vores demokrati, der er i fare!! Det der foregår er jo helt uacceptabelt i et såkaldt demokratisk samfund. Jeg håber, at Af Hensyn Til Erhvervslivet må blive læst af rigtig mange!!
Gunner Høi Sørensen
★★★★★
Lars Gjelstrup
Som altid fuld tilfredshed og hurtig levering 😁👍
★★★★★
Bjørn Jensen
Denne bog er det vi har brug for, når vi skal gennemskue de "rævekager" folkevalgte politikere og toppen af erhvervslivet sidder sammen omkring bordet og aftaler hen over hovedet på resten af skatteborgerne i dette land.
Læs den - den er faktisk bedre end mange af de bedste krimibøger, faktisk er det en krimibog taget ud af virkeligheden - en pageturner
★★★★★
JW
Omfattende og grundig research af forløbet flere år før udbytteskandalen når klimaks og bliver kendt i offentligheden. Andre bøger har tidligere beskrevet udbytteskandalen, men bogens vinkel med fokus på en kendt erhvervsmands og tre erhvervsorganisationers rolle er meget interessent. Bogen er et solidt forsvar for de embedsmænd som arbejdede med udbytterefusion og bogen er belastende for den daværende direktion i skatteministeriet og for de skiftende skatteministre. I et bredere perspektiv kan bogen læses som et eksempel på en kompliceret skattelovgivning som myndighederne i praksis ikke er i stand til at forvalte korrekt, det bør give anledning til alvorlige reflektioner hos politikerne og myndigheder. Bogen bør læses af mange og især de politikere som mener vi skal betale endnu mere skat og have endnu mere kompliceret skattelovgivning !
Prisen for bogens grundige fremstilling er flere gentagelser af samme problemstillinger, derfor 4 stjerner og ikke 5.
★★★★★
Kim Malling
Dårlig levering
★★★★★
Jane Toft
Ganske givet aldeles udmærket. Vi har allerede læst en anden bog af Tynell. Mine varmeste anbefalinger.
★★★★★
Henning Larsen
Tankevækkende, og skræmmende. Hvem er det egentlig der bestemmer i DK. Åbenbart ikke politikerne 🥸🫣