Tag med til Vestervomstrup, hvor et spændende cykelløb snart tager sin begyndelse, og fire deltagere kæmper om sejren. Blandt dem er Lasse fra LasseMajas Detektivbureau, der hurtigt opdager, at ikke alt er, som det ser ud til.
En nervepirrende jagt på sandheden i cykelløbet
Vestervomstrups cykelløb er i fuld gang, og fire deltagere, inklusive Lasse fra det berømte detektivbureau, er alle overbeviste om, at de vil tage guldet. Konkurrenterne spænder bredt: postbuddet Franco Bollo, spåkonen Tahita og landmandsdatteren Emilie Gardén, som alle gør alt for at vinde både æren og præmien på 10.000 kroner.
Lasse og Maja mærker hurtigt, at noget ikke stemmer, og de må derfor træde til for at afsløre, hvem der egentlig fortjener sejren. Cykelmysteriet er en del af den populære billedbogsserie af Martin Widmark og Helena Willis, der også byder på titler som Sølvmysteriet, Slotsmysteriet, Brandmandsmysteriet og mange flere. Hver bog kan læses selvstændigt, så du kan hoppe direkte ind i mysterierne uden forudgående kendskab.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Lassemajas Detektivbyrå: Cykelmysteriet |
|---|---|
| Serie | Lassemajas Detektivbureau |
| Forfatter(e) | Martin Widmark |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Turbine |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788740655988 |
| ISBN-10 | 8740655989 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 96 |
| Dimensioner | Bredde: 15.3Cm - Højde: 21.6Cm |
| Genveje | Lassemajas Detektivbureau - Bøger |
| Tags | Cykelmysteriet, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |