Bedstemor kommer til at slå internettet helt ud, og pludselig kan ingen i familien bruge deres digitale enheder. Det skaber kaos, men også uventet hygge.
En humoristisk fortælling om, hvordan en enkelt hændelse kan vende en hel families hverdag på hovedet.
”Klik, klik,” siger bedstemor. ”Internettet virker ikke mere. Jeg tror, jeg har ødelagt det …”
Idas bedstemor har ved et uheld fået slået internettet i hele verden ud. Selvom Idas storebror Max insisterer på, at nettet ikke kan ødelægges, er det præcis, hvad der er sket.
Nu kan Max ikke bruge sin telefon, storesøster Lulu kan ikke lytte til musik, og bedstefar må undvære fjernsynet. Mor og far må tidligt hjem fra arbejde, fordi de ikke kan lave noget uden internet, og pizzabuddet står forvirret og kan ikke finde vej, da GPS’en heller ikke virker.
Trods alle problemerne ender dagen med at blive hyggelig, for heldigvis elsker Ida og hendes familie pizza.
Marc-Uwe Kling er en tysk forfatter og stand-up-komiker, kendt i Danmark for den satiriske voksenroman Kængurukrøniken (2016). Den dag bedstemor ødelagde internettet er hans første børnebog oversat til dansk.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Der Tag An Dem Die Oma Das Internet Kaputt Gemacht Hat |
|---|---|
| Forfatter(e) | Marc-Uwe Kling |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Turbine |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788740654202 |
| ISBN-10 | 8740654206 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 68 |
| Dimensioner | Bredde: 16.4Cm - Højde: 21.7Cm |
| Tags | Den Dag Bedstemor Ødelagde Internettet, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |