Samfundet står i dag over for en dobbelt udfordring: globaliseringens pres udefra og en indre forandring, hvor faste rammer erstattes af usikkerhed og flygtige forbindelser. De traditionelle fællesskaber er ved at smuldre, og individualismen tager over.
En kritisk analyse af det moderne samfunds udfordringer og nødvendigheden af at bevare demokratiske værdier.
Det belejrede samfund giver en skarp og til tider dyster indsigt i den flydende modernitet, hvor både nationalstater og velfærdsstater presses hårdt. Bauman beskriver, hvordan stabilitet og kontrol erstattes af konstant forandring, og hvordan familie, klasse og nationale fællesskaber, der tidligere gav tryghed, nu udfordres af en individualistisk og kortsigtet tankegang.
Han peger på, at politisk bevidsthed og dybdegående engagement i stigende grad fortrænges af overfladisk underholdning og en udbredt forbrugsmentalitet, som infiltrerer mange aspekter af livet. Samtidig understreger Bauman vigtigheden af at genoplive politikken med fokus på borgeren frem for forbrugeren.
Den teknologiske og økonomiske udvikling kan ikke stoppes, og problemerne kan ikke løses lokalt. Derfor er det afgørende at fastholde værdier som demokrati, solidaritet, retfærdighed, politisk deltagelse og respekt for de svage, også i en globaliseret verden.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Society Under Siege |
|---|---|
| Serie | Den Hvide Serie |
| Forfatter(e) | Zygmunt Bauman |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Hans Reitzels Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788741224039 |
| ISBN-10 | 8741224039 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 368 |
| Dimensioner | Bredde: 14Cm - Højde: 21.6Cm |
| Genveje | Den Hvide Serie - Bøger |
| Tags | Globalisering, Internationalisering, Samfundsudvikling, Modernitet, Civilisationskritik, Det Belejrede Samfund, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |