Enkemand

203,95 kr
Forlagets pris 269,95 kr
Du sparer 66,00 kr (24%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.735 anmeldelser

En stærk og ærlig fortælling om sorg, forandring og kampen for at finde mening efter tabet af en elsket. Kristian Ibler deler sin personlige rejse som enkemand og far i en tid med stor smerte.

En historie om at navigere i sorg, ansvar og ønsket om at leve videre efter et uundgåeligt tab.

Under Idas terminale sygdom gennemgår Kristian Ibler en dyb eksistentiel krise. Han konfronteres med følelsen af, at hans liv har været bygget på illusioner, og at han har forsømt det, der virkelig betyder noget. Særligt hans drøm om en skuespillerkarriere falder fra hinanden, da Ida går bort.

Som enkemand og alene med to små børn står han tilbage uden hverken økonomisk eller personligt sikkerhedsnet. Han må balancere mellem en stærk lyst til at gribe livet og samtidig holde fast i fortiden for at være en støtte for sine børn.

Kristian Ibler skriver med en rå ærlighed og ofte med humor, og han viser sig som en mand, der til tider ikke helt forstår, hvordan hans liv er ved at ændre sig fundamentalt.

  • Født i 1975
  • Skuespiller med over 50 film- og tv-roller, bl.a. "Skyggen i mit øje" og "Robotbror"
  • Har skrevet manuskripter til spillefilm og reklamer
  • Find mere om hans foredrag og arbejde på kristianibler.dk
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Kristian Ibler
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagGads Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788712070412
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Enkemand Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 3 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Anette
Befriende at Christian giver udtryk for så mange “forbudte” følelser, og anderledes - på den gode måde - med både dialog med sin afdøde hustru og sætte “grimme” ord på de svære dilemmaer, man står i som pårørende.
★★★★★
Henrik Rosenbøg
En godt skrevet bog om det at være pårørende til en kræftpatient

Kan varmt anbefale denne bog, til folk der også har gennemlevet dette helvede, det er at være i, har fortalt
Min nære omgangskreds, at hvis de vil vide hvordan jeg har haft det,kan de læse bogen

Igen tak for bogen Kristian Ibler ❤️
★★★★★
Gert Møller
En rigtig god bog,velskrevet