Eva Smith er Danmarks første kvindelige juraprofessor og en markant stemme i kampen for retssikkerhed og menneskerettigheder. Hendes liv og arbejde tegner et portræt af en stærk kvinde, der har skabt sin egen identitet og sat sit præg på samfundet.
En inspirerende fortælling om en juraprofessor, der har kæmpet for lighed og retfærdighed i Danmark og Europa.
Eva Smith, datter af den tidligere justits- og indenrigsminister Hans Hækkerup, valgte tidligt i sit liv at definere sig selv på egne præmisser. Som 22-årig giftede hun sig i Tel Aviv med amerikaneren Ranny Smith og tog hans efternavn for at markere sin egen identitet, ikke blot som ministerdatter.
Hun har overvundet familiens skæbne, hvor kvinderne ofte er gået bort tidligt af kræft, og lever i dag med sin mand Ole, deres seks børn, to delebørn og hele 20 børnebørn.
Som mangeårig formand for Det Kriminalpræventive Råd og for Europarådets Kommission mod Racisme og Intolerance (ECRI) har Eva Smith været en utrættelig fortaler for, at både Danmark og Europa lever op til menneskerettighedernes krav om, at alle mennesker er født frie og lige og derfor skal have de samme rettigheder og muligheder.
Hun er fortsat en aktiv stemme i medierne, hvor hun insisterer på, at retssikkerhed handler om at beskytte den enkelte borger mod overgreb fra myndighederne, ikke om at beskytte samfundet mod dem, man ikke bryder sig om.
Yderligere information
| Serie | Eva Smith |
|---|---|
| Forfatter(e) | Anne Knudsen Steen Valgreen-Voigt |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702297881 |
| ISBN-10 | 8702297881 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 4 |
| Sidetal | 272 |
| Dimensioner | Bredde: 15.5Cm - Højde: 23Cm |
| Genveje | Eva Smith - Bøger |
| Tags | Eva Smith, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |