Farlig Mand

Historien Om En Dansk Dobbeltagent Og Stasi-Spion

269,95 kr
Forlagets pris 349,95 kr
Du sparer 80,00 kr (23%)
Fås også som returvare til 202,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

En spændende dokumentarisk bog, der afdækker historien om en af Stasis mest betydningsfulde danske spioner under den kolde krig.

En dybdegående fortælling om spionage, bedrag og hemmelige forbindelser i Danmark og Østtyskland.

Farlig Mand bringer et hidtil ukendt kapitel i Danmarks og den kolde krigs historie frem i lyset, baseret på grundig research i Stasis arkiver. Forfatterne Jesper Clemmensen og Ole Sønnichsen har formået at få adgang til venner, fjender, ofre og familiemedlemmer til hovedpersonen, hvoraf flere taler offentligt for første gang.

I 1983 står den velkendte danske journalist Flemming Sørensen anklaget for spionage i Düsseldorf, en sag der tiltrækker stor opmærksomhed. På trods af anklagerne erklærer Sørensen sig uskyldig, og både dansk og vesttysk offentlighed bakker ham op, idet sagen bliver betragtet som paranoid og til sidst falder sammen. Dermed går Sørensen fri.

Men bag hans forsvar gemmer sig en sandhed, der er langt mere mørk: Flemming Sørensen har i over 20 år arbejdet som Stasis spion. Hans hemmelige aktiviteter som angiver har ført til fængsling af mange, og han har overvåget og afsløret oplysninger om hundredvis af personer og organisationer i både Danmark og Vesttyskland.

Yderligere information

Oprindelig titelFarlig Mand - Historien Om En Dansk Dobbeltagent Og Stasi-Spion
Forfatter(e)Ole Sønnichsen Jesper Clemmensen
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Farlig Mand Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Peter Rygaard Andersen
Spændende og interessant bog - den blev leveret prompte og med en nem betaling
Jeg handler gerne med Gucca
Mogens Jakobsen
Spændende og uhyggelig læsning om den kyniske "fjende iblandt os", der i årtier driver sit forræderi uopdaget og til ubeskrivelig skade for utallige mennesker og NATO.