Black November - se alle tilbud
close

Frelst

Bog, Hæftet

169,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 130,00 kr (43%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.814 anmeldelser

Frelst tager dig med til det naturskønne Lofoten i Nordnorge, hvor hackeren Theodora Blink og hendes datter oplever mere end bare en tiltrængt ferie. En forsvinden og et mystisk parallelsamfund sætter gang i en nervepirrende fortælling om samfundets skyggesider.

En spændende krimi om menneskelige relationer, samfundskritik og gådefulde forsvindinger.

I denne femte selvstændige bog i Maggie Kempinskas F-serie følger vi Theodora Blink, der på sin fødselsdag modtager en gave fra drabschefen Lennart Rohde, en rejse til Nordnorge sammen med sin femårige datter.

Men ferien i Lofoten bliver langt fra afslappende. En gammel kæreste dukker op og fører hende til ”A kinder world”, en øko-camp drevet af indflydelsesrige og excentriske personligheder, som har skabt et alternativt samfund baseret på næstekærlighed og dyrevelfærd.

Midt i idyllen sker der pludselig flere mystiske forsvindinger: Theodoras datter, en restauratør i Paris, en spansk skaldyrsproducent fra sin yacht i Saint Tropez, og fødevareministerens hustru, der ikke vender hjem efter et jordemoderbesøg. Samtidig skaber flokke af lyserøde grise og sortbrogede køer uro og kaos over hele Europa.

Hvordan hænger alle disse hændelser sammen? Og vil Theodora nogensinde finde sin datter igen?

Frelst følger op på tidligere bøger i serien som Forskel, Forkert, Fuppet og Frihed, og byder på en intens blanding af hverdagsrealisme, aktuelle temaer og menneskelige dilemmaer med et skarpt budskab.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieF Serien
Forfatter(e)Maggie Kempinska
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagPeoples Press
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Frelst Bog
Bedøm produktet