Genforeningen i 1920 markerede et glædeligt og historisk øjeblik, hvor Sønderjylland vendte tilbage til Danmark efter mange års adskillelse. Det var en tid præget af stor lykke og lettelse.
En fejring af folkenes ret til selvbestemmelse og genforeningen med Danmark.
Efter 56 års venten siden det ydmygende nederlag i 1864 var tiden endelig kommet. Sønderjyderne kunne med glæde og stolthed genforenes med Danmark, og vigtigst af alt, de havde selv fået lov til at bestemme, om de ville høre til Danmark eller Tyskland.
Det var en epoke, hvor folkenes selvbestemmelsesret stod stærkt, og Sønderjylland kunne fejre at være under dansk konge igen og indgå som en del af den danske nationalstat.
Dog måtte man acceptere, at hertugdømmet Slesvig blev delt i to, og den nye grænse skabte mindretal på begge sider, hvilket blev en realitet, der prægede området i årene fremover.
Yderligere information
| Serie | 100 Danmarkshistorier |
|---|---|
| Forfatter(e) | Hans Schultz Hansen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788771849769 |
| ISBN-10 | 8771849769 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 100 |
| Genveje | 100 Danmarkshistorier - Bøger |
| Tags | Genforeningen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |