Beskrivelse
En dybdegående undersøgelse af Europas reaktion på nazismens jødeforfølgelser under Holocaust.
En samling essays, der udforsker, hvad civilsamfundet vidste, gjorde og undlod at gøre i mødet med nazisternes grusomheder.
Det er let at ønske, at Europa havde grebet ind mod nazismen i tide, men forståelsen af, hvorfor det ikke skete, er stadig kompleks. Seks millioner dræbte er et ufatteligt tal i sig selv, men bag dette rædselsfulde kapitel gemmer sig også historien om, hvordan Europa reagerede på nyhederne om nazisternes jødeforfølgelser.
Hvad var det enkelte samfunds viden? Hvad kunne de egentlig have vidst? Og vigtigst af alt: Hvad gjorde de? Og hvad valgte de at ignorere? I denne antologi bidrager en række internationale eksperter i Holocaust med analyser af ansvaret, både for handlinger, tavshed, vidnesbyrd og for den tid, der gik med at overveje, hvordan man skulle reagere.
Bogen er udgivet i forbindelse med 70-året for oktober 1943 og er et samarbejde mellem Syddansk Universitetsforlag og det internationale menneskeretsnetværk Humanity In Action.
Yderligere information
| Serie | Holocaust |
|---|---|
| Forfatter(e) | Anders Jerichow Cecilie Felicia Stokholm Banke |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Syddansk Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788776747572 |
| ISBN-10 | 8776747573 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 192 |
| Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
| Genveje | Holocaust - Bøger |
| Tags | Holocaust Og Civilsamfundets Reaktion, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |