Beskrivelse
En spændende litteratursamling til 1. klasse, der kombinerer kreativitet og dybdegående tekstforståelse gennem nøje udvalgte billedbøger.
Et innovativt og kreativt litteratursystem til de yngste elever.
Kom og læs litteratur er et målrettet system til indskolingen, hvor eleverne møder et bredt udvalg af tekster skabt af nogle af de mest anerkendte billedbogskunstnere. Fem særligt udvalgte værker vækker følelser og inviterer til en kreativ og undersøgende tilgang, hvor fokus er på oplevelse, indlevelse, undersøgelse og fortolkning.
En del af undervisningen foregår i Fantasilaboratoriet, hvor eleverne opfordres til at udforske deres omgivelser, tænke anderledes og se verden fra nye perspektiver.
Scrapbogen fungerer som elevens helt personlige samling, hvor alt det, der bliver skabt i løbet af skoleåret, samles, det kan være tekster, fotos, tegninger, foldebøger, lyd eller film.
De fem billedbøger, som eleverne arbejder med via scrapbogens i-bog, kan også erhverves samlet som fysiske bøger:
Der medfølger desuden en lærervejledning, som støtter undervisningen.
Yderligere information
| Serie | Kom Og Læs |
|---|---|
| Forfatter(e) | Trine May |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702312119 |
| ISBN-10 | 8702312119 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 72 |
| Dimensioner | Bredde: 17.8Cm - Højde: 24Cm |
| Genveje | Kom Og Læs - Bøger |
| Tags | Kom Og Læs Litteratur 1. Klasse. Scrapbog, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |