Masser Af Pels Og Fanden Selv

Bog, Indbundet

319,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.447 anmeldelser

Beskrivelse

En sommerferie på Fanø tager en uventet drejning for tvillingerne Sofus og Alma, da de bliver draget ind i en mystisk og uhyggelig fortælling om øens navn.

En spændende og gådefuld historie om Fanøs oprindelse og en hunds mystiske skæbne.

Under deres ferie på Fanø hører Sofus og Alma en sen aften en mærkværdig historie, der forklarer, hvorfor øen hedder Fanø. Fortællingen byder på dramatiske elementer som en halshugget kvinde med vorter på næsen, en ko uden hoved og et gadekær fyldt med blodrødt vand.

Det, der gør historien ekstra uhyggelig, er dens mange ligheder med det, tvillingerne selv oplever. En hund bliver nemlig fundet i campingpladsens pool med poterne bundet sammen, netop som Alma og Sofus overnatter ved poolkanten.

Herefter følger vi deres ivrige forsøg på at finde ud af, hvem der har forsøgt at drukne hunden, og hvad motivet bag kan være.

Under fanen ”Ekstramaterialer” kan du desuden finde gratis læseforståelsesopgaver med facit, der supplerer læsningen.

Omslagsillustrator: Kristian Eskild Jensen

Yderligere information

SerieLæs Løs
Forfatter(e)Annie Bahnson
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Masser Af Pels Og Fanden Selv Bog
Bedøm produktet